Czemu systemy wentylacji mechanicznej są lepsze od tych grawitacyjnych

 

Odkąd w naszym kraju pojawiły się nowoczesne technologie z Zachodu w dziedzinie systemów wentylacji budynków, wiele osób zastanawiało się nad zaletami systemów mechanicznych – na czym polegają i dlaczego odsyłają systemy tradycyjne do lamusa. Jak zwraca uwagę specjalista z firmy http://www.wojwent.com , systemy takie jak rekuperacja są systemami w pełni automatycznymi, których koszty utrzymania nie są znaczące, ale korzyści płynące z ich użytkowania dostrzegalne od razu.

 

 

Czym jest więc rekuperacja?

Jest to zautomatyzowany system wentylacji, który składa się z dwóch kanałów – odprowadzającego powietrze nieświeże i zanieczyszczone z pomieszczeń wzmożonego użytku, takich jak kuchnia czy łazienka; oraz kanału doprowadzającego świeże powietrze do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnie. W systemie rekuperacji wykorzystuje się również mechanizm wspierający – rekuperator, ukryty w ścianie lub umieszczony na niej. To właśnie przez niego można kontrolować sposób działania systemu.

 

 

Rekuperacja daje naprawdę dużo interesujących możliwości i zalet. Dzięki instalacji filtrów w rekuperatorze powietrze doprowadzane do domu jest oczyszczone – takie rozwiązanie jest więc szczególnie polecane w dużych miastach, gdzie stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów jest znacznie przekroczone. System rekuperacji pozwala również na odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego z domu (ciepło to zostaje przekazane na powietrze świeże). Kolejnym dużym plusem jest fakt, że praca rekuperatora jest naprawdę cicha, wręcz można by rzecz niezauważalna, a koszty utrzymania mechanizmu są stosunkowo niewielkie. O systemie rekuperacji warto jednak pomyśleć nieco wcześniej, już przy projekcie domu – przeszkoleni architekci zadbają o to, aby dom był odpowiednio przygotowany do tego systemu, tak aby uniknąć zbędnych zmian i modyfikacji i tak, aby proces budowy i instalacji przebiegł bezproblemowo.